Projekt edukacyjny - nasze hobby a wyobrażenia o przyszłym zawodzie

proj7

Projekt „Nasze hobby a wyobrażenia o przyszłym zawodzie" przeznaczony był do realizacji przez uczniów klasy I i II PG w Strzałkowie w II semestrze roku szkolnego 2011/2012. Zawierał on wybrane treści podstawy programowej, jak również elementy wykraczające poza wymagania konieczne.

Zadania przewidziane do realizacji korelowały następujące przedmioty: język polski, muzykę, plastykę, historię, biologię, informatykę, wychowanie fizyczne. Dały również wyraz żywym zainteresowaniom uczniów sztuką kulinarną, zdrowym żywieniem i stylem życia, jak również współczesną tendencją do dbania o swój image oraz ogólną kondycję fizyczną.
           Projekt ten wspierał realizację dydaktycznych i wychowawczych zadań szkoły, związanych z preorientacją zawodową .
           Prezentacja projektu składała się z kilku części, pomiędzy którymi występowali prezenterzy wygłaszając swoje opinie i komentarze oraz zapowiadając kolejne punkty programu swoich kolegów – artystów. Konferansjerzy podkreślili, że marzenia młodych ludzi o tym, co w przyszłości chcieliby robić, są niezwykle różnorodne, co nie znaczy, że niemożliwe do spełnienia.
          Uczniowie przedstawili zebranym swoje uzdolnienia, prezentując tym samym własne wyobrażenia o przyszłej pracy.
          Prezentację projektu edukacyjnego gimnazjalistów otworzył występ grupy akrobatycznej, która przy akompaniamencie rytmicznej muzyki przedstawiła swe umiejętności gimnastyczne.
          Kolejna grupa uczniów zaprezentowała przygotowaną według swojego scenariusza rozprawę sądową. Młodzież doskonale wykreowała role, nie tylko sędziego, prokuratora i obrońcy, ale także świadków wydarzeń, osób poszkodowanych i oskarżonych. Autentyczności owej rozprawie dodały wykorzystane w niej oryginalne insygnia i stroje obowiązujące pracowników wymiaru sprawiedliwości.
         Ponieważ kilkoro uczniów chciałoby w przyszłości zostać prawnikami, ćwiczyli oni umiejętność wnikliwego oceniania postaw ludzi i prezentowania swego stanowiska, motywując własną opinię o głównym bohaterze „Opowieści wigilijnej". Wygłosili oni mowę oskarżenia i obrony, ujawniając swe artystyczne talenty.
        Umiejętności aktorskie odkryli z kolei przed publicznością ci, którzy odegrali scenki rodzajowe, ukazując specyfikę pracy w różnego rodzaju zawodach rzemieślniczych. Zabawne skecze w wykonaniu uczniów – rzemieślników dostarczyły wszystkim dużej dawki śmiechu.
       Interesującą i oryginalną częścią prezentacji był występ grupy uczniów, którzy w zaprojektowanych i wykonanych przez siebie strojach, typowych dla szefów kuchni, kelnerów czy kucharzy, wnieśli na salę przygotowane według swoich przepisów kolorowe, apetycznie wyglądające potrawy. Wirując w rytmach muzyki z tacami i półmiskami wśród zebranych gości, wywołali niemałe poruszenie i gromki aplauz.
       Zebrani widzowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną pod hasłem: „Kuchnie świata", ale skecz na żywo: „W chińskiej restauracji w Krakowie" wywołał istne salwy śmie-chu.
        W związku ze zbliżającymi się mistrzostwami EURO 2012 młodzież uznała za atrakcyjny zawód dziennikarza sportowego. Jeden z uczniów ujawnił swój prawdziwie dziennikarski pazur, wcielając się w rolę doskonałego komentatora meczu piłki nożnej.
        Zwieńczenie uroczystej prezentacji projektu edukacyjnego stanowiła druga część akrobatycznych popisów grupy gimnazjalistów, która otrzymała owacje na stojąco.
Po zakończeniu programu uczniowie zaprosili wszystkich zebranych na sali do degustacji przygotowanych przez uczniów – miłośników sztuki kulinarnej potraw oraz do obejrzenia wyeksponowanych na wystawach prac uczniowskich.

Autorzy projektu: mgr Małgorzata Poterała, mgr Elżbieta Łopacińska
Opiekunowie projektu: mgr Urszula Dobosz, mgr Małgorzata Poterała, mgr Elżbieta Łopacińska
Osoba wspierająca realizację projektu: mgr Emilia Stacherska, mgr Daniel Wróblewski

proj